inapoi la lista newsletter-elor »

Invierea lui Lazar, litera V si Ursul pacalit de Vulpe

Invierea lui Lazar - Biserica si Scoala Duminicala Oakville Dupa multe asteptari, duminica aceasta s-a lucrat cu cele 2 grupe de copii in sali separate. Grupa copiilor mici a urcat in sala de banchet a bisericii sarbe, grupa celor mari ramanand in sala de la subsol. Rezultatele au fost pe masura, fiecare grupa reusind sa lucreze mult mai eficient si cu mai multa placere la activitati specifice varstei si capacitatilor lor. Pana in momentul in care vom avea centrul nostru cultural, cu sali speciale pe grupe de varsta, pe langa Biserica noastra proprie, cu permisiunea Bisericii Sarbe vom folosi sala de banchet, in masura in care aceasta este disponibila.

Scoala Duminicala Oakville Cei mari au inceput prin completarea fiselor neterminate din dosare, iar dupa ce unul dintre ei a citit lectia de data trecuta ("Buna Vestire") in fata clasei, s-a trecut la lectia noua: "Invierea lui Lazar".

Am vorbit din nou despre “Doamna Post” cea cu 7 picioare (saptamani) si cu tot respectul cuvenit, am mai “decupat” un picior al acestei doamne. Aceasta a ramas acum cu doar doua picioare, semnificand cele 2 saptamani ramase pana la Invierea Domnului. Au urmat fisele inspirate din lectia religioasa de azi precum si fisele literei V. La partea de vocabular am invatat despre: varza, vanata, verdeata, verighete, vita de vie, vin, viscol, vulpe, veverita, vaca, vitel, etc. Am format pluralul si apoi le-am si alintat putin.... Am citit pe rand lectia din abecedar si am raspuns la intrebari.

Copii de la Scoala Duminicala Oakville Nici cei mici nu s-au lasat mai prejos, incepand lectia cu rugaciunea "Inger, ingerasul meu" si aducandu-si aminte de vestea minunata ce a dat-o Ingerul Gavril, Fecioarei Maria.

Saculetul cu obiecte cu litera V a avut mare succes, fiecare dintre cei mici avand ocazia sa scoata din el cate un obiect surpriza si sa-l prezinte celorlalti. Au urmat fisele de lucru unii dintre ei, desi avand doar 5 ani, reusind deja sa citeasca si sa scrie cuvinte simple.

Lucru Manual - Scoala Duminicala Oakville La lucru manual, cu multa concentrare am reusit sa pictam, decupam si lipim pana ce a iesit o vacuta. Avem o grupa de micuti artisti.

Si dupa atata munca iata ca a venit si rasplata: povestea "Ursul pacalit de vulpe". La care copiii au stat ochi si urechi. La grupa celor avansati, inca 4 copii si-au primit premiile pentru numarul lucrarilor completate corect.

Atat cei mici cat si cei mari au inceput sa se pregateasca pentru Sarbatoarea Invierii Domnului, invatat Troparul Sfintelor Pasti , “Hristos a inviat din morti”.

Va asteptam cu drag si duminica viitoare cand vom vorbi despre Intrarea Domnului in Ierusalim (Floriile)si litera F.

inapoi la lista newsletter-elor »